Video skaidro Centrālās statistikas pārvaldes veiktās EU SILC aptaujas nozīmi un mazina aptaujas dalībnieku bažas

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veiktās aptaujas dati tiek izmantoti par pamatu daudziem lēmumiem valstī, kas ietekmē iedzīvotāju labklājību. Bet šo datu iegūšana ir sarežģīta, jo ne visi uzrunātie iedzīvotāji vēlas piedalīties aptaujās. Lai veicinātu atbildētību aptaujās, 2021. gada nogalē tapa trīs video, kas skaidro EU SILC aptaujas nozīmi un mazina aptaujas dalībnieku bažas.

Vai esat kādreiz aizdomājušies, no kurienes politiķi un ierēdņi iegūst datus, lai varētu pieņemt lēmumus par pabalstiem, pensijām un cita veida atbalstu? Viņi izmanto dažādus valsts reģistrus, Valsts ieņēmumu dienesta, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Zemesgrāmatas un daudzas citas datubāzes. Lielu daļu no datiem nodrošina CSP – valsts iestāde, kas apkopo oficiālo statistiku par nodarbinātību, uzņēmējdarbību, bezdarbu, labklājību un katru gadu veic vairākas iedzīvotāju aptaujas.

Bet kur datus iegūst CSP? Lielu daļu no datiem sniedz cilvēki, kas piedalās CSP rīkotajās iedzīvotāju aptaujās. Tāpēc ļoti svarīga ir iedzīvotāju dalība šajās aptaujās. Viena no nozīmīgām aptaujam ir ikgadējā (CSP) veiktā “Aptauja par ienākumiem un dzīves apstākļiem” jeb EU SILC aptauja.

Diemžēl, dažādu apsvērumu dēļ cilvēki, kas ir saņēmuši uzaicinājumus piedalīties CSP aptaujās, ne vienmēr atsaucas uzaicinājumam. Iemesli ir dažādi. To vidū –  bažas par datu konfidencialitāti, nav pārliecības par to, ka kāds šo informāciju izmanto, pieņemot lēmumus valstī, daudziem šķiet, ka visu informāciju jau var iegūt no citiem avotiem, reģistriem.

Lai veicinātu atbildētību šajā aptaujā, 2021. gada nogalē mūsu radošā komanda izstrādāja trīs video materiālus izmantošanai CSP sociālo tīklu kontos:

  • Video, kurā tiek iepazīstināts ar piemēriem, kas raksturo aptaujā iegūto datu nozīmi nozaru politikas izstrādē. Īpaši tika akcentēti tādi piemēri, kas sniedz “taustāmu” labumu iedzīvotājiem.
  • Video, kurā tiek izskaidrotas iedzīvotāju bažas – datu konfidencialitāte, datu nepieciešamība, aptaujas objektivitāte.
  • Video, kurā iepazīstina ar EU SILC aptauju, tās saturu un nozīmi, iepazīstina ar 2020.gada aptaujas datiem.

Pateicamies par sadarbību video tapšanā arī Labklājības ministrijas ekspertiem, Latvijas Universitātes pasniedzējiem un studentiem!